Dan broja pi

Autor: Stjepana Kadić, 19. 3. 2024.

U matičnoj školi u Drnju i područnoj školi u Hlebinama 14. ožujka 2024. obilježen je Svjetski dan broja pi. Dan se obilježava svake godine 14. ožujka, a to je ujedno i Dan Alberta Einsteina, koji je rođen 14. ožujka 1879. godine.

Arhimedova konstanta ili Ludolfov broj poznat je učenicima sedmih i osmih razreda, koji su ovu konstantu koristili za izračunavanje opsega i površine kruga.
Broj pi zaokružen na dvije decimale iznosi 3.14, a to je zapravo beskonačan neperiodički decimalni broj kojem je do današnjeg dana otkriveno nekoliko desetaka tisuća decimala.
   Tom prigodom su učiteljice matematike u Drnju u školskoj knjižnici sedmi sat organizirale radionicu s učenicima koji pohađaju dodatnu nastavu matematike. Kroz zanimljivu prezentaciju učenici su saznali sve o broju pi, a zatim su individualno odigrali Escape room u kojem su ključeve i rješenja tražili po cijeloj školi, što je bilo izuzetno zanimljivo! U napetoj igri pobijedio je Bruno Varga (7. a), dok su drugo i treće mjesto osvojili Sofija Pajan (6. a) i Ivan Blažek (5. b). Povodom obilježavanja Dana broja pi učiteljice su uredile i prigodan pano na ulazu škole.
   U Hlebinama je održana radionica za učenike u kojoj je ostvarena korelacija Matematike, Likovne kulture i Biologije. Učenici su prvo saznali razne zanimljivosti o broju pi, optičkom miješanju boja i testovima vida za raspoznavanje boja (Ishihara test ili test za daltoniste). Nakon toga su nijansama dvije boje naslikali svoj test za daltonizam sa znakom π i brojem 3.14.
Izabela, Ksenija i Ksenija, učiteljice matematike

Osnovna škola "Fran Koncelak" Drnje / Pemija 72, HR-48322 Drnje / www.os-fkoncelak-drnje.skole.hr / ured@os-fkoncelak-drnje.skole.hr